0
0.00 
HALLOWEN - nowe trendy w naszej kulturze
HALLOWEN – nowe trendy w naszej kulturze

Halloween – dźwięcznie brzmiąca nazwą święta, które kilka dekad temu przywędrowało do nas że Stanów Zjednoczonych. Zaczyna się ono po zmroku 31 października. W naszej kulturze budzi ono wiele wątpliwości i niechęci , ale czy słusznie?

CUKIEREK ALBO PSIKUS

Od kilku dobrych lat, zwłaszcza w miastach 31 października można spotkać dziwacznie poubierane postacie ,które krążą od drzwi do drzwi. Są to dzieci lub nastolatkowie w maskach na twarzach i upiornych kostiumach – śmierci, czarownicy, kościotrupa, kata, zombie czy wampira – z koszyczkami lub wiadereczkami w dłoniach . Pukają do drzwi i mówią do gospodarzy ” Cukierek albo psikus!”. Jeśli domownicy mają dzieci w wieku szkolnym lub spotkali się już kiedyś z takimi odwiedzinami, nie będą zaskoczeni i nie będą mieli zahamowań przed podarowaniem cukierków, batoników lub wcześniej przygotowanych smakołyków. Inaczej ma się rzecz z ludźmi starszymi, których dosyć często gorszy takie zachowanie. Wynika to z głęboko zakorzenionej tradycji dnia Wszystkich Świętych, które ma miejsce dnia następnego. Przebierańcy mogą usłyszeć wiele niemiłych i przykrych słów, A w dalszej kolejności zniechęcić się do dalszych odwiedzin. Jednak czy przekonania starszego społeczeństwa są właściwe?

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest w Polsce już od IX wieku . Jest to dzień ku czci wszystkich osób, które osiągnęły już stan zbawienia i są w niebie. W naszej kulturze właśnie tego dnia odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie Dzień Zaduszny czyli zaduszki, są dniem w którym tak naprawdę powinniśmy wznosić modlitwy za naszych bliskich. Jak do tego wszystkiego ma się Hallowen ? Czy słusznie negujemy zachowanie dzieci i postępowanie dorosłych, którzy na to pozwalają? Wieczorne spacery dzieci w żaden sposób nie zakłócają następujących po nich świąt. Fakt , że dziecko jest przebrane w dziwaczny kostium, nie umniejsza wagi znaczenia Dnia Zadusznych oraz Wszystkich Świętych, w których będzie nazajutrz uczestniczyło w pełnym skupieniu oraz kontemplacji odpowiedniej do okoliczności i swojego wieku.

TRADYCJE HALLOWEN

Halloween jest kojarzone nie tylko z przebraniem, ale także z dynią. Dzięki temu warzywu, z którego powstają cudowne ozdoby, to święto nie miałoby takiego uroku. Tradycyjnie trzeba wyjąć z dynią cały miąższ i pestki, aby potem precyzyjnie wyciąć kształty oczu i ust. Umieszczona wewnątrz świeczka lub podgrzewacz, zapalona po zmroku ,tworzy wspaniałą atmosferę. Przygotowanie dyni może być świetnie spędzonym czasem dziecka z rodzicem ( bez pomocy dorosłych całe przedsięwzięcie nie powiedzie się). Wystarczy poświęcić tylko trochę czasu , A każdy będzie zadowolony. Dzięki temu będziemy mieli szczęśliwe dziecko , piękną ozdobę, A może i pyszny krem z dyni, jeśli któraś próba wycinania nie uda się.

UBRANIA, KOSTIUMY, PRZEBRANIA

Obecnie Internet oferuje nam mnóstwo gotowych kostiumów na każdą okazję. Jednak stworzenie własnego przebrania, może okazać się świetną zabawą dla dziecka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że to już prawie listopad i wieczory bywają zimne. Wiele spacerujących dzieci nie ubiera się na tą okazję specjalnie. Może jest to właśnie ukłon rodziców w stronę starszego pokolenia. Mniejsze dzieci , które nie są jeszcze na tyle samodzielne ,aby samemu krążyć po mieście, mogą wybrać się z rodzicami w odwiedziny do dziadków lub cioć i wujków. W tym przypadku wystarczy koszulka z dynią i pomarańczowe spodnie lub legginsy.

Nieco starsi jak również Ci całkiem dorośli często obchodzą Halloween w zaciszu własnego domu, gdyż każda okazji do świętowania ze znajomymi czy rodziną jest dobra. Charakter domówki również bywa “mroczny”, z przebraniami, strasznie wyglądającymi przekąskami i dekoracjami. Ciekawe koszulki z okazji Halloween mogą się okazać idealnym strojem, dla całej ekipy.

HALLOWEN - nowe trendy w naszej kulturze

Kwestia akceptacji Halloween w Polsce jest pozostawiona do indywidualnej interpretacji. Z roku na rok przybywa temu świętu zwolenników. Pamiętajmy jednak , że niekoniecznie musimy wszystko lubić, aby to zaakceptować

X