Kiedy kupować ubranka dla noworodka?
Z zakupem wyprawki dla noworodka i pierwszych ubranek niektórzy rodzice nie mogą się oprzeć i kupują je już na pół roku przed terminem porodu, inni nie chcąc zapeszać zwlekają aż do samego końca. Warto pamiętać o złotym środku i zrobić zakupy na około 1-2 miesiące przed planowanym terminem, aby bez pośpiechu można było wybrać najlepsze jakościowo produkty oraz być przygotowanym jeśli dziecko postanowi urodzić się nieco wcześniej.
Kupując wcześniej warto dostosować garderobę do pory roku w jakiej ma się urodzić dziecko. Być może wiosną będą cię kusić wyprzedaże i piękne body z długim rękawem lub pajace w dobrej cenie, jednak warto przemyśleć czy takie ubranka w najmniejszym rozmiarze przydadzą się jeśli maluch ma się urodzić w środku lata. Ponadto nie kupujmy od razu całej garderoby na pierwsze pół roku życia dziecka. Kilka bodów niemowlęcych, śpioszki, kaftaniki wystarczą na start, gdy dziecko już będzie na świecie sami sprawdzicie w czym jest mu najwygodniej oraz co się sprawdza. Być może okaże się, że pajace nie zdają u Was egzaminu i ich w ogóle nie potrzebujecie lub odwrotnie, dokupicie kilka kolejnych sztuk rezygnując całkowicie ze śpiochów czy bodów w pierwszym miesiącu życia. Ponadto rodzina, znajomi, którzy pojawią się w odwiedzinach u noworodka z pewnością przyniosą upominki, w których najczęściej znajdują się właśnie ubrania.
Szybko zauważycie że Wasz maluch będzie miał więcej ubrań niż mu to potrzebne, a wyrośnie z nich tak szybko, że nie zdążą się nawet zniszczyć.
Pierwsze pranie, czyli jak postępować z nowymi ubraniami?
Jeśli ubranka są już zakupione, to teraz musimy je odpowiednio przygotować. O czym warto pamiętać?
- detergenty
- temperatura prania
- prasowanie
Detergenty. Skóra dziecka jest znacznie bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień niż osoby dorosłej, dlatego powinniśmy unikać prania ubranek niemowlęcych w detergentach dla dorosłych. Na rynku jest szeroki wybór proszków, płynów i kapsułek dedykowanych dla najmłodszych. To właśnie w tych produktach należy prać ubrania dla niemowląt i małych dzieci. Aby ułatwić sobie rodzinne pranie warto dokupić dodatkowy, mniejszy kosz na pranie, do którego będziemy wkładać wyłącznie ubranka dziecka, tak aby nie trzeba było za każdym razem robić segregacji.
Temperatura prania. Choć niektóre nadgorliwe mamy uważają, że ubranka obowiązkowo za każdym razem trzeba prać w 60 a nawet 90 stopniach to odradzamy tą praktykę. Pierwsza rzecz jaką powinniśmy zrobić to sprawdzenie metek na odzieży. Pieluszki, pościel owszem można i należy prać w wyższej temperaturze, jednak dla większości ubranek właściwa temperatura to 30-40 stopni. Jest to odpowiednia temperatura, aby nie uszkodzić materiału lub nadruku oraz nie zniekształcić ubrania. Dlatego przed pierwszym praniem należy sprawdzić zalecenia producenta, aby nie zniszczyć nowych rzeczy.
Prasowanie. Nawet jeśli ubrania należy uprać w niższej temperaturze to warto pamiętać, że większość z nich się jeszcze prasuje, a temperatura żelazka jest znacznie wyższa niż wody. Prasowanie jest ważne zarówno ze względów estetycznych jak i higienicznych. Oczywiście temperaturę należy dostosować do materiału oraz w przypadku produktów z kolorowymi nadrukami należy prasować je na lewej stronie.
Przygotowując ubrania dla noworodka pamiętajmy aby nie robić tego na długo przed czasem porodu, ubrania zbyt długo leżące w szafie mogą zmienić zapach lub się zakurzyć. Te czynności najlepiej robić 2-3 tygodni wcześniej. Oczywiście z każdym nowym ubraniem postępujemy tak samo, ta praktyka powinna być stosowana z każdym elementem odzieży zarówno dzieci jak i dorosłych.
Trudne plamy na ubraniach niemowlaka – jak z nimi walczyć?
W pierwszych miesiącach życia ubranka są nieskazitelnie czyste. Problem natomiast pojawia się wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety, a następnie podczas śmiałych zabaw aktywnego niemowlaka. Niektóre z plam są trwalsze od odplamiaczy i niestety musimy się z nimi pogodzić, jednak jest kilka babcinych sztuczek, które skutecznie usuną plamę.
Przede wszystkim, aby skutecznie usunąć plamy trzeba działać jak najszybciej. Plamy zapieramy tak szybko jak to możliwe, nie pozwalajmy aby się zaschły i trwale wniknęły w strukturę materiału. Poniżej kilka wskazówek jak walczyć z niechcianymi plamami.
- Plama z marchewki – pierwszym trudnym do usunięcie brudem są plamy z marchewki. Plamę należy zatrzeć szarym mydłem i pozostawić do namoczenia na 2 godziny. Po uprania, wedle babcinych rad ubranie powinno się suszyć w mocnym słońcu.
- Plama z trawy – plamę z trawy warto natrzeć miętową pastą do zębów, substancje w niej zawarte pomogą usunąć zielone zabarwienie.
- Plamy z moczu – aby skutecznie uprać posikaną odzież lub prześcieradło warto namoczyć je wcześniej w roztworze wody i octu.
- Plamy z flamastrów, długopisu, atramentu – z tymi plamami skutecznie poradzi sobie mleko. Do małej miski wkładamy brudną odzież i zalewamy mlekiem. Odstawiamy na 1-2h kilka razy przecierając. Świetny efekt gwarantowany.
- Plama z czekolady – plamę należy namoczyć w chłodnej wodzie, a następnie mocno natrzeć szarym mydłem.
- Plama z krwi – w pierwszej kolejności płukamy ubranie w bardzo zimnej wodzie (ciepła woda utrwali plamę!!). Następnie należy polać plamę wodą utlenioną.
- Tłuste plamy – niezawodny w tym przypadku okaże się płyn do mycia naczyń.
Przestrzegając tych zasad, dotyczących odpowiedniej pielęgnacji, prania i prasowania będziecie się mogli dłużej cieszyć ubraniami w świetnym stanie.