Jak kupować prezenty na święta Bożego Narodzenia?
Święta Bożego Narodzenia to największa uroczystość w roku celebrowana w niemal każdym zakątku świata. Wiążą się z nimi liczne tradycje i zwyczaje, a jednym z nich to obdarowywanie prezentami swoich bliskich. Choć większość z nas lubi dostawać jak i dawać prezenty, to świąteczne podarunki, które nieraz trzeba kupić dla kilku – kilkunastu osób w rodzinie spędzają nam sen z powiek. Zatem jak się do tego przygotować, aby sprawnie zakupić prezenty, a jednocześnie nie zbankrutować? Poniżej kilka rad.
Działaj zgodnie z listą
Grunt to dobre rozplanowanie, dlatego warto zająć się tym odpowiednio wcześniej. W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie – komu chcemy wręczyć prezenty? Czy tylko domownikom, czy również bliskim członkom rodziny, znajomym lub ich dzieciom? Jeśli spotykacie się całą rodziną przy wigilijnym stole, a lista gości jest na prawdę długa można wcześniej pomyśleć o starym szkolnym zwyczaju – losowanie prezentów. Zamiast kupować, a zarazem otrzymywać kilkanaście zbędnych drobiazgów lepiej się wspólnie zabawić i kupić prezent tylko jednej, wybranej osobie. Ma to wiele korzyści, dobra zabawa, mniejszy wydatek, każdy otrzyma wartościowy prezent od serca, a nie 5 par symbolicznych skarpet.
Zaplanuj budżet
Jeśli już wiesz komu w tym roku będziesz kupować prezenty należy ustalić kwotę pieniędzy jakie chcemy na to przeznaczyć. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwsza, to ustalenie puli gotówki jaką możemy wydać na podarunki, a następnie wstępnie rozplanować ile wydamy na konkretną osobę. Sposób jest ten najbardziej korzystny jeśli nie chcemy stracić na ten cel więcej niż mamy. Drugi sposób to wstępne określenie ile chcemy wydać na prezent dla danej osoby, a całościowy budżet pozostawimy na drugim planie.
Lista prezentów
Jeśli wiemy już dla kogo chcemy kupić prezenty oraz jaką kwotę chcemy na nie przeznaczyć warto pomyśleć co chcemy kupić. W przypadku dzieci sprawa jest ułatwiona, bo najczęściej sami piszą/rysują w liście do Mikołaja co chcieliby dostać. Nieco trudniej jest w przypadku osób dorosłych lub np. bliskich z dalszej rodziny, gdyż możemy nie wiedzieć co sprawi im radość lub obawiamy się „powtórzonych” prezentów. Tworzenie listy prezentów z pewnością zajmie najwięcej czasu, ale wstępne ich zaplanowanie ułatwi nam później wizytę w galeriach lub poszukiwania w sklepach internetowych.
Nie czekaj na ostatnią chwilę
Kolejny, bardzo istotny punkt to CZAS. Świąteczne zakupy prezentów warto rozpocząć już w listopadzie w przypadku Mikołajek lub też początkiem grudnia jeśli kupujemy prezenty pod choinkę. Składa się na to wiele argumentów, po pierwsze jest większy wybór, po drugie mniejsze kolejki, po trzecie mamy czas na ewentualne wymiany lub zwroty w przypadku zamówień przez Internet, a przede wszystkim jest TANIEJ. Z reguły przed świętami ceny zabawek wzrastają od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w stosunku do cen np. z okresu wakacji, podobnie jest również np. z kosmetykami, perfumami. Oczywiście na dzień przed wigilią można upolować jaką świetną okazję, ale czy warto ryzykować, że zostanie się na święta bez prezentu lub kupi coś innego niż się chciało?
Zapakuj prezent
Na koniec warto pamiętać o odpowiednim zapakowaniu prezentów. Ozdobny papier, wstążki, kokardki, te drobne szczegóły tworzą całą magię świąt. Niedbale spakowany lub w ogóle nie ozdobiony upominek może się wydawać dla osoby obdarowywanej jako dany z musu lub bez szczerych intencji.
Czy prezent to tylko rzeczy materialne?
Pamiętajmy, że prezenty to nie tylko rzeczy fizyczne, namacalne. Choć te dzieciom sprawiają największą radość to zastanów się, czy możesz podarować bliskim coś innego, niebanalnego? Może Twoi rodzice od lat nigdzie nie wychodzili i np. bilety do kina, voucher do restauracji okażą się lepszym prezentem od kolejnego bibelota, może twoja młodsza siostra marzy o koncercie, na który ją nie stać ? A może Twój mąż marzy o weekendzie tylko we dwoje? Rozmawiajcie ze sobą, tak abyście wiedzieli czym sprawicie radość swoim bliskim, prezenty kupowane na siłę przed samą wigilią „bo tak wypada” nie przyniosą radości ani Wam, ani ich adresatom.