0
0.00 
Body rodzeństwo
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

WYNIK TESTU – DWIE KRESKI

Być może wielu z Was oglądało film o „Mikołajku”, w którym tytułowy bohater dowiaduje się, że będzie miał rodzeństwo i razem z kolegami obmyśla plan, jak pozbyć się nieproszonego członka rodziny. Prawdopodobnie wasze dzieci nie wpadną na pomysł wynajęcia płatnego mordercy, ale i tak moment w którym trzeba powiedzieć dzieciom, że zostaną starszym rodzeństwem, napawa was przerażeniem. Jak przygotować się do takiej rozmowy?

PRZYGOTOWANIE GRUNTU

Nieważne czy jesteście rodzicami jedynka czy macie już kilkoro dzieci. Każdy kolejny potomek będzie odbierany przez starsze dziecko jako zagrożenie. Choć wiele dzieci pragnie mieć rodzeństwo, to niejednokrotnie z czasem sytuacja ta zaczyna je przerastać, pojawia się złość, agresja, rozczarowanie. Przed ważną rozmową, warto najpierw zwrócić uwagę dziecka ku kwestii ciąży i malutkich dzieci. Może ktoś w rodzinie lub znajomych spodziewa się dziecka lub niedawno przyszedł na świat maluszek. „Zobacz kochanie jaki ciocia ma duży brzuszek , w środku siedzi mały dzidziuś „, „Widzisz tą panią na ławce, też będzie miała dzidziusia, bo ma duży brzuszek”. Takie zdania mimochodem włączane do rozmowy z dzieckiem , wzbudzą jego ciekawość i zainteresowanie. Być może kobieta sama usłyszy pytanie, dlaczego ona nie ma dużego brzuszka i tym samym rozmowa wejdzie na właściwe tory. Nie ma co opóźniać takiej rozmowy. Dziecko , które widzi, że coś się zmienia w jego otoczeniu, będzie zastanawiało się nad przyczyną danej sytuacji , a wyobraźnia podsunie mu mnóstwo propozycji. Nie dostarczajmy dziecku problemów, tylko bądźmy z nim szczerzy.

SKĄD BIORĄ SIĘ DZIECI

Każdy rodzic przerobił już dany temat, albo będzie go to czekało. Ciąża jest idealnym powodem, kiedy można dziecku wszystko wytłumaczyć. Co do przekazu treści – zależy ona od wieku w jakim jest dziecko. Kilkulatkowi wystarczą ogólne informacje , że dzidziuś powstał z miłości mamusi i tatusia, musi być w brzuszku, bo jest tam ciepło, a on jest malutki i musi jeszcze trochę podrosnąć. Anatomiczne szczegóły prawdopodobnie nie będą również interesować starszego dziecka. Nie zbywajmy jednak malca w kłopotliwych pytaniach i bądźmy z nim szczerzy, Aby nie musiał żyć w niepewności lub szukać informacji na własną rękę. Tematy anatomii i seksualności na pewno będą poruszane w szkole. Na chwilę obecną wystarczy ogólny zarys zaistniałej sytuacji. Kiedy dziecko dowie się już o odmiennym stanie mamusi, powoli wprowadzajmy go w nową rolę- brata albo siostry i wszystkim co się z tym wiąże.

„BEDZIESZ STARSZYM BRATEM” „BĘDZIESZ STARSZĄ SIOSTRĄ „

Jeśli w domu jest na razie tylko jedno dziecko, sytuacja na pewno będzie trudniejsza. Przy dwójce lub trójce dzieci, kolejny potomek nie będzie już zaskoczeniem. Wiedzą także one lub zaraz przypomną sobie co je czeka , z czym to się wiąże i czego od nich oczekuje się. Jednak jedynak jest przyzwyczajony do monopolu – uwagi rodziców, zabawek, czasu. Najważniejszym jest, aby uświadomić dziecku, że pojawienie się nowego członka rodziny, nie zmieni jego pozycji w domu, A wręcz przeciwnie – uczyni ją bardziej odpowiedzialną. Można zacząć od ciekawego pomysłu, jakim będzie przekazanie dobrej nowiny reszcie rodziny właśnie przez dziecko. Na taką chwilę sprawdzą się koszulki z napisem: „Będę starszą siostrą„, „Będę starszym bratem„. Być może dziecko nie ma tyle śmiałości, aby to zakomunikować, bądź samo nie potrafi dobrze mówić, koszulka lub body niemowlęce z napisem będzie doskonałym przekaźnikiem. Co za tym idzie – waszą pociecha poczuje się ważna i potrzebna. Myśli o odsunięciu, pominięciu czy niekochaniu zostaną zamienione myślami o nowym zadaniu w jego życiu. Młodsze dzieci prawdopodobnie będą zaaferowane samym faktem pojawienia się dzidziusia. Zazdrość pojawia się najczęściej u starszych dzieci. Co wtedy zrobić?

JAK ZARADZIĆ ZAZDROŚCI I RYWALIZACJI ?

Istnieje wiele poradników, książek i artykułów, wyjaśniających zależności między nowym potomkiem rodziny a resztą rodzeństwa. Każde obawy można rozwiać poprzez wiedzę, a najczęściej strach ma tylko wielkie oczy. Bardzo istotnym jest, aby wasze dziecko uczestniczyło w ciąży na równi z wami, ale bez przytłaczania faktami czy obowiązkami, aby z radością i ciekawością oczekiwało tego dnia. Można podsunąć dziecku nowe wizje niedalekiej przyszłości, nie zatajając konsekwencji – że maluch będzie płakał lub marudził. Wszystko da się w odpowiedni sposób wytłumaczyć, aby dziecko po swojemu zinterpretowało i zanalizowało. Nowym trendem są prezenty od niemowlaka dla starszaka i odwrotnie. Kupcie synkowi lub córce koszulkę albo poduszkę z napisem: „Jestem super bratem„, „Jestem najlepszą siostrą na świecie” i przekażcie je jako prezent od dzidziusia. Dziecko poczuje się miło i będzie mogło wejść w nową rolę z entuzjazmem. Zaproponujcie również, aby dziecko w ramach rewanżu wybrało prezent dla noworodka, który da mu, kiedy ten wróci z mamą ze szpitala. Na zabawki przyjdzie jeszcze czas. Kiedy dziecko jest już starsze, zasugerujcie, aby kupić body, w które samo będzie mogło ubrać maluszka. Body niemowlęce z napisem „Mam super brata lub „Mam super siostrę” – jest to miły i pozytywny tekst, który zapoczątkuje nową relację między rodzeństwem. Możecie również wspólnie wybrać ubrania do rodzinnej sesji zdjęciowej. Dziecko będzie ciągle, aktywnie uczestniczyło w życiu rodzinnym, A z pozoru błahe zadania, dla niego staną się odpowiedzialne i ważne, powiększając jego rolę w domu.

KIEDY NADEJDZIE TEN DZIEŃ

Nerwowa atmosfera, telefony, podniesione glosy, nagła wizyta dziadków, wyjazd do szpitala. Kiedy nadszedł dzień porodu, nie zostawiajmy naszego dziecka z pytaniami bez odpowiedzi . Znajdźmy kwadrans na spokojną rozmowę i wyjaśnienie obecnej sytuacji . Zaproponujmy potem wspólną zabawę lub przygotowanie posiłku i radosne oczekiwanie na nowego członka rodziny. Okażmy dziecku atencję. Kiedy niemowlak pojawi się już w domu, należy bacznie przyglądać się zachowaniu starszaka. Z pewnością będzie starał się zwrócić na siebie uwagę. Długoterminowe zadanie, które zostało wszystkim przydzielone, będzie z każdym dniem pokazywało nowe trudności, ale i jednocześnie pozytywne strony. Pierwsza niechęć i zazdrość wobec malucha, już niedługo mogą zmienić się w dużą troskę i przywiązanie. Można poszukać wiele sposobów na zacieśnianie więzi miedzy rodzeństwem a tym samym budowanie pozytywnych emocji u dzieci. Wspólna sesja zdjęciowa rodzeństwa i takie sam stylizacje to świetny pomysł. Popularne są sesje dla noworodków, ale czy nie uważacie że starsze dziecko może się w tym momencie czuć odrzucone, gorsze, gdy ciągle największa uwaga przypada młodszemu rodzeństwu? Zaangażujcie więc wszystkie dzieci, body niemowlęce i koszulki dziecięce dla starszaka z takim samym nadrukiem to doskonały pomysł. A jeśli we wspólną stylizację włączą się również rodzice to mamy wspaniała pamiątkę do rodzinnego albumu.