0
0.00 
święta wielkanocne dziecko niemowlę rodzice
Jak spędzić Święta Wielkanocne z dziećmi, pomysły, zwyczaje

ALLELUJA, ALLELUJA

Wielkanoc czyli uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to najważniejsze święto w kościele chrześcijańskim. Poprzedza je Wielki Tydzień, a wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego uroczyście wprowadzają nas do najbardziej wzniosłego wydarzenia jakim jest Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Wielkanoc jest świętem ruchomym, także nigdy nie wiadomo czy będzie nas czekać w te dni przymrozek i śnieg, czy piękna i ciepła wiosenna pogoda. Nic nie zmieni jednak faktu ,że te świąteczne dni trzeba w odpowiedni sposób uszanować i celebrować.

WIELKANOCNE ZWYCZAJE

Z Wielkanocą wiąże się dużo obrzędów i tradycji, które warto celebrować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Każdy region Polski ma swoje zwyczaje, jest jednak kilka najbardziej znanych nie tylko w granicach kraju. Radosne, świąteczne dni są poprzedzone dniami wyciszenia i refleksji. Kiedy w naszym domu pojawi się maleństwo, trudno uczestniczyć we wszystkich obrzędach. Jednak jeśli niemowlak ma już za sobą pół roku, z powodzeniem możemy wybrać się na sobotnie święcenie pokarmów – oczywiście jeśli pozwala na to pogoda i stan zdrowia dziecka. Trwa to niedługo, A każdy pamięta swoje dzieciństwo, kiedy to dumnie szło się na święcenie, dzierżąc w ręce koszyczek. Nasze maleństwo na pewno nie będzie pamiętali swoich pierwszych wypraw ze święconką, ale za kilka lat będzie już w zupełności świadome i podekscytowane tym faktem.
Przy robieniu pisanek niemowlak również nie pomoże, ale być może z ciekawością i uwagą, będzie przyglądał się co robi mama lub starsze rodzeństwo.
Uroczyste śniadanie wielkanocne jest tak istotne jak kolacja wigilijna. Jeśli maluszek próbuje już pokarmów stałych, to z powodzeniem można poczęstować go czymś ze stołu. Wiadomo, że nie wszystkie dzieci od razu zasmakują w jajku, ale może to być dobry początek. Trzeba jednak uważać na zastawiony stół, kiedy nasz niemowlak jest już ciekawy świata i bierze w łapki wszystko co znajduje się w ich zasięgu. Najlepiej zrezygnować wtedy z obrusa. Chwila nieuwagi, A konsekwencje mogą być naprawdę przykre.

ŚMUGUS DYNGUS

Poniedziałek wielkanocny jest chyba najbardziej wyczekiwany przez starsze dzieci. Długo nieużywane pistolety na wodę i psikawki, pójdą w ruch. Jeśli mamy w domu kilka pociech w tym najmłodsze, zwróćmy uwagę starszym, aby w szale zabaw z wodą unikali okolic łóżka, łóżeczka, bujaczka czy podłogi, na których siedzi, leży lub bawi się niemowlak. Woda może i nie wyrządzi krzywdy, ale ostry i niezydentyfikowany strumień, może wystraszyć brzdąca, nie mówiąc o przebieraniu go w nowe, suche ubranka niemowlęce. Śmigusa najlepiej przenieść na zewnątrz, jeśli jest odpowiednia pogoda i to najlepiej pod okiem dorosłych.

OPRAWA ZEWNĘTRZNA

Żyjemy w czasach, w którym robienie zdjęć, jest czymś tak naturalnym, że nikt nie musi przypominać drugiej osobie, aby uwieczniła dany moment. Dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do naszego wyglądu zewnętrznego oraz ubioru. Uwielbiamy wracać do miłych chwil, powiększać zbiory fotografii w albumie, uwielbiamy chwalić się nimi, wysyłać znajomym, zbierać lajki i lajkować innym. Każdy chce wyglądać wtedy wyjątkowo i niepowtarzalnie. Bardzo modne stały się ostatnio dedykowane ubrania dla każdego członka rodziny – w jednym kolorze, z jednym motywem lub napisami. Koszulki rodzinne, mniejsze koszulki dla starszego rodzeństwa i bodziaki niemowlęce. Oryginalnym pomysłem będą koszulki z datą lub liczbą świąt, które dany członek rodziny w tym roku obchodzi : ” Moja pierwsza Wielkanoc „, ” Moja 8 Wielkanoc ” i tak dalej. Rodzice z pewnością nie chcą chwalić się swoim wiekiem, także dla nich pozostaje sama data, króliczek albo kurczaczek wielkanocny i jajka. Oglądając album za kilka lat, nikt nie będzie musiał głowić się, kiedy zdjęcie było robione, A estetyka stroju nie będzie kolidowała z jego praktycznością. Na wielkanocny komplet dla dziewczynek wybrać zestaw body ze spódniczką, wygodny a zarazem piękny i uroczysty strój dla małych księżniczek. Dla chłopców Elegancki komplet niemowlęcy dla chłopczyka imitujące smoking, muszkę, krawat czy szelki w zestawieniu z wygodnymi spodniami będzie wystarczającym strojem na ten dzień.

GOŚCIE LUB W GOŚCIACH

„Zapraszać na święta całą rodzinę, A może jechać do rodziców, bo jak inaczej, kiedy mama suszy mi o to głowę już od dwóch tygodni ?”. Takie i podobne pytania siedzą w głowie każdej kobiety – matki – gospodyni domowej. Jest to kwestia w każdym przypadku do indywidualnego rozpatrzenia. Wielkanoc ma miejsce w okresie wiosennym ,który jest porą licznych infekcji. Liczne zachorowania w przedszkolach są wtedy normą. Rodzice powinno przekalkulować co będzie dobre i bezpieczne dla ich dziecka. Wiadomo, że starsze dzieci mają inny system odpornościowy, A z kolei niemowlaki muszą go nabyć. Nie można unikać kontaktu małego dziecka z innymi. Pod warunkiem, że jest ono zdrowe i nie było w ostatnich dniach chore czy przeziębione. Należy unikać bezpośrednich kontaktów w kilka dni po przebytej infekcji z innymi członkami rodziny ( nie wliczając w to domowników), A zwłaszcza z dziećmi. Dzieci mają styczność z wieloma wirusami i bakteriami, być może są już na nie odporne , ale są jednocześnie ich nośnikiem. Jeśli nasz niemowlak jest zdrowy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić do siebie rodzinę lub jechać w odwiedziny. Ale naprawdę trzeba uważać z takimi decyzjami w drugim przypadku, mieć swój rozum i nie dać się przekonać lamentom, że: ” to przecież święta, jak możemy się nie widzieć?” . Zdrowie dziecka jest priorytetem, zawsze trzeba o tym pamiętać. Jadąc jednak w odwiedziny do rodziny warto spakować torbę z niezbędnymi rzeczami, z pewnością nie pierwszy już raz, tym razem dobrze będzie dorzucić kilka dodatkowych eleganckich kompletów ubrań, aby w sytuacji awaryjnej dziecko nie chodziło w brudnym ubranku.

PRZEDŚWIĄTECZNE PORZĄDKI

Jak często słyszy się tekst : ” Idą święta, muszę wymyć okna „? Chyba w każdej, polskiej rodzinie. Ale tak naprawdę czy czystość okien, zmieni cokolwiek w radosnym świętowaniu? Bardziej jest to stereotyp, którego jednak przestrzega każda kobieta, która dba o wizerunek swojego domu czy mieszkania. Nie wymagajmy jednak, aby kobieta w połogu myła okna, mając jednocześnie w tym samym pokoju noworodka. Świat nie zawali się, jeśli raz ta czynność zostanie pominięta. To samo tyczy się ilości Babek, mazurków i sałatek na świątecznym stole. Młoda mama chce skupić się głównie na swoim maleństwu. Święta to nie show kulinarnych popisów, kiedy w domu jest noworodek lub niemowlak, kręcący się w kuchni pod nogami.

ŚWIĘTOWANIE CZAS ZACZĄĆ

Dajmy sobie trochę luzu, jeśli są to nasze pierwsze święta z dzieckiem lub kolejne z niemowlakiem, zachowajmy balans. Liczą się relacje i przyjemna atmosfera, panującą w domu. Schludny wygląd rodziców i dzieci, wesołe i kolorowe ubrania, baranek na stole i pisanki w koszyczku wystarczą. Nadmiar nie jest wyznacznikiem szczęścia, ale to co ofiarujemy od siebie i z serca.

X