0
0.00 
(NIE) TYLKO DLA PRZYSZŁYCH TATUSIÓW

Panowie ( i Panie), bo z pewnością zaciekawi Was pierwszy akapit artykułu i się w niego zagłębicie). W poniższym artykule, znajdą się przykłady i wyjaśnienia najczęstszych zachowań i potrzeb Waszych kobiet, w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka. Wystarczy przeanalizowanie ich, a być może niezrozumiałe sytuacje , które niedługo nadejdą, staną się bardziej czytelne i łatwiejsze do wykonania lub zażegnania.

NADSZEDŁ TEN DZIEŃ

Wasza kobieta twierdzi ,że zaczęły się skurcze, spokojnie, to na razie pierwszy sygnał, że w najbliższych GODZINACH zostaniesz ojcem. W tak wielu filmach akcja porodowa zaczyna się nagle, kończy się w samochodzie, taksówce, lub mąż odbiera poród w domu. Są to sporadyczne przypadki. Wizyta w szpitalu pozwoli obiektywnie ocenić fazę porodu i to kiedy nastąpi jego finisz. Prawdopodobnie lekarz odeśle Was z powrotem do domu, każe zjeść sobie porządny posiłek i przyjechać z walizką za kilka godzin. Obecna sytuacja w większości szpitalach nie pozwala na uczestniczenie partnerów przy porodzie. Dla wielu to być może ulga. Widok krwi, krzyk i ból to mimo wszystko nie są sceny dla ludzi o słabych nerwach. Jak zatem wesprzeć kobietę?

KOCHANIE, WŁAŚNIE ZOSTAŁEŚ TATĄ!

Nie ma co ukrywać, taki tekst na pewno sprawi, że chwilowo wiotczeją nogi nawet u największych twardzieli. Panowie obdzwaniają wszystkich członków rodziny, rozsyłają zdjęcia szkraba. Chwile pierwszego szału zaraz miną. Trzeba pomyśleć o kobiecie, co potrzebuje, jak się czuje. Wystarczy telefon do szpitala, aby upewnić się czy są możliwe widzenia lub jakakolwiek forma dostarczenia potrzebnych rzeczy, w pierwszej kolejności artykułów spożywczych. Kiedy wszystko jest już załatwione, czas przygotować dom na powrót dziecka i matki.

PRZYGOTUJ NIESPODZIANKĘ

Panie zwracają uwagę na detale, czasem wystarczy naprawdę niewiele, aby kobieta dostrzegła to i doceniła. Panowie – odkurzcie, posprzątajcie łazienkę, zmyjcie podłogi, kiedy żona jest jeszcze w szpitalu – na pewno po jej powrocie będzie to zauważone. Uznajmy to za poziom standard. Jeśli chcecie bardziej zaimponować i zaskoczyć Waszą wybrankę, przejdźcie do poziomu Premium (poziom Premium nie wyklucza Standard, a obydwa poziomy zestawione razem ,dadzą poziom Master Level). Coraz częściej mężczyźni dają swoim kobietom upominek z okazji narodzin dziecka. Jest to forma podziękowania, okazania szacunku, podziwu i dumy z wykonanego zadania , jakim była cała ciąża i poród. Kwiaty nie będą złym pomysłem, ale można wybrać coś, co będzie jednocześnie pamiątką na dłuższy czas. Perfumy i biżuteria są dobrym tropem, ale już trochę oklepanym. Ciekawym upominkiem będzie coś dedykowanego – poduszka ,kubek, koszulka z własnym tekstem ? Na pewno będzie to opcja dla Panów, którzy nie lubią lub wstydzą się wyrażać swoje uczucia. Poduszka z tekstem: „Najlepsza żona na świecie ” lub koszulka Najlepsza mama na świecie prawdopodobnie sprawią, że żonie zakręci się łezka w oku. Wrażliwy, pomysłowy i czuły facet to zestawienie o jakim marzy każda kobieta.

OCZEKIWANIE NA NOWORODKA

Gdy już wypełnicie wszystkie punkty z powyższego akapitu warto pomyśleć również o swoim dziecku. Z pewnością Wasza żona/partnerka przygotowała wszystko przed przyjściem na świat maluszka, ale pewne rzeczy trzeba zrobić dopiero teraz – jak np. założenie pościeli , prześcieradła, rozpakowanie wózka, gdyż zbyt wcześnie naszykowane zbierałyby tylko kurz. Upewnij się również czy cała wyprawka dla noworodka jest wyprana i uprasowana, jeśli poród wystąpił nagle , znacznie przed terminem może się okazać, że są jeszcze niegotowe. Przygotuj kilka sztuk bodziaków niemowlęcych, śpioszków, tak aby maluszek miał czyste i świeże ubranka a młoda mama nie musiała zaraz po powrocie myśleć o praniu.

TERAZ DOPIERO SIE ZACZNIE

Panowie, kiedy świeżo upieczona mama wróci z dzieckiem do domu, czeka Was intensywny okres. Najlepiej zwrócić się wtedy z prośbą o pomoc do teściowej – jeśli jest taka opcja. Niestety nie każdy ma tak dobrze. Nieważne czy kobieta rodziła naturalnie czy poprzez cesarskie cięcie ( przy CC [cesarskie cięcie] rekonwalescencja trwa dłużej),przez wiele dni będzie obolała, może mieć dyskomfort przy chodzeniu i siadaniu. Nie mówiąc o niewyspaniu i ogólnym zmęczeniu organizmu. Dodatkowo jeśli kobieta karmi piersią, jej dieta powinna być zrównoważona. W pierwsze dni po powrocie, ważne jest , aby odciążyć matkę z domowych obowiązków – przyrządzanie posiłków, zmywanie po nich. Kobieta chce i mimowolnie skupia się jedynie na dziecku. Jest to naturalne zachowanie. Prawdopodobnie wielu mężczyzn, będzie czyli się odrzuconych i odsuniętych na drugi plan. Niestety – taka jest prawda. Jednak nie jest to związane ze zmianą uczuć partnerki w stosunku do Was, a jedynie odkryciem więzi, jaka rodzi się między matką a dzieckiem. Cierpliwość mężczyzn zostaje wystawiona na dużą próbę. Wymaga się od nich ,aby dawali ,nie otrzymując wiele w zamian. Jeśli do tej pory komuś było obce znaczenie altruizmu, to najwyższa pora ,aby wzbogacić swoją wiedzę, ponieważ tatusiowie właśnie teraz stajecie się altruistami. Kobieta największą czułość i uwagę przelewa teraz na dziecko – pozwólcie na to. Nie wymagajcie i Nie oczekujcie ,że od razu wszystko będzie układało się ,tak jak przed porodem. Okres połogu jest czasem dla matki i należy to uszanować. Dać jej większą troskę, wsparcie i opiekę. Na chwilę zapomnieć o własnych potrzebach.

BABY BLUES – ŻE CO ?

Prawdopodobnie większość Panów nigdy nie spotkała się z tym terminem ( kobiety w wielu przypadkach również dowiadują się o nim po porodzie ). Baby blues to określenie stanu emocjonalnego, który kobiety dosyć często odczuwają po porodzie. Ogólnie rzecz biorąc jest to huśtawka nastrojów i niemożność określenia przyczyny takiego stanu. Jeśli kobieta nagle zaczyna płakać lub łatwo ulega zdenerwowaniu – nie ma potrzeby analizowania tego i szukania powodu. Zmiany hormonalne, stres, wszystko to kumulowało się przez ostatnie miesiące i teraz szuka ujścia. Panowie – Wasza rola jest tu bardzo istotna. Otoczcie kobietę opieką, dajcie jej spokojnie wypłakać się, pozwólcie na dłuższy odpoczynek. Taki stan nie jest długotrwały. Powoli zanika przez następne tygodnie, ale… Jeśli kobieta jest smutna i przygnębiona coraz częściej, warto zastanowić się czy to nie depresja poporodowa i w razie czego pilnie podjąć wspólne działania.

WSZĘDZIE TE PIELUCHY, SMOCZKI…

WSZĘDZIE TE PIELUCHY, SMOCZKI… Okres skowronki już dawno za rodzicami . Nadchodzą monotonne, ale jednocześnie intensywne dni opieki nad małżeństwem. Tata wraca do pracy, mama – wiadomo – zostaje w domu. Ale co w sytuacji,kiedy tata wraca z pracy, obiad nieprzygotowany, A mama mówi, że nie zdążyła nic zrobić? „JAK TO NIE ZDĄŻYŁA?! A CO ONA ROBIŁA PRZEZ CAŁY DZIEŃ?” (nie powiecie tego na głos, ale zapewne pomyślicie). Sytuacja klarowna dla każdego Pana. Kobieta jest w domu 24 godziny na dobę, nie pracuje, ma na głowie tylko dziecko,obiad i od czasu do czasu coś posprzątać. Jak może zabraknąć jej czasu na te 3 czynności? Panowie – to że noworodek głównie śpi, nie oznacza że kobieta leży i ogląda telewizję. Dziecko jest bardziej absorbujące,niż Wam się to wydaje. Dodatkowo nocne wstawianie,nie trwa tylko tyle ile karmienie,ale zajmuje czasem do półtorej godziny, zanim dziecko z powrotem zaśnie. I tak co kilka godzin . Matka potrzebuje czasem drzemki w ciągu dnia razem z dzieckiem. Panowie – nie oceniajcie. To dlatego kobieta została stworzona do rodzenia dzieci, bo widocznie jedynie ona ma w sobie pokłady siły, cierpliwości, wyrzeczeń i miłości, aby donosić ciążę, urodzić, karmić i opiekować się dzieckiem. Bądźcie bardziej wyrozumiali – to Wy wychodzicie codziennie z domu, do pracy, na zakupy – macie kontakt z ludźmi, rozmawiacie. A kobieta – w pierwszych tygodniach uwiązana w domu, potem tylko krótkotrwałe spacery, sporadycznie widuje ludzi, jak ktoś przyjdzie do Was w odwiedziny, cały dzień nie ma do kogo odezwać się. Oczekuje tylko Waszego powrotu, szczęśliwa, że będzie mogła porozmawiać, A Wy burczycie na nią i narzekacie, że coś Wam nie pasuje. Czas zreflektować się i wykazać odrobinę empatii. Postawcie się na moment w roli kobiety. Zobaczcie siebie całymi dniami w domu, z płaczącym dzieckiem,które trzeba karmić, nosić i przewijać. Myśl o ucieczce pojawiłaby się w ciągu dwóch godzin. Doceńcie jak bardzo starają się kobiety. Pobawcie się z dzieckiem, aby żona mogła wziąć spokojnie prysznic lub posiedzieć spokojnie pół godziny w wannie. Kupcie bez okazji kwiaty albo symboliczny upominek, aby poczuła się nadal wartościową kobietą, A nie tylko matką.

WSPÓLNE SPĘDZANIE CZASU

Niestety (lub stety) już nigdy nie będzie tak, jak przed pojawieniem się dziecka. Dziecko daje ogrom radości, ale też ogrom zmęczenia, stresu, nadwyrężania cierpliwości. Mimo wszystko dalej pielęgnujcie swoje relacje i starajcie się spędzać jak najwięcej czasu ze sobą, bo bliskość i rozmowa cementują związek. Nie chodzi tu tylko o wspólne wyjścia do kina czy restauracji, bo być może w pierwszym roku nie będziecie mieć na to ani czasu, ani chęci, ani możliwości. Wystarczy dobry film, wspólny wypadek na małe zakupy (wspólne wyjście na większe zakupy do hipermarketu może być mega rozrywką dla cało etatowej mamy :), czy niedzielny spacer we dwoje z wózkiem. Starajcie się towarzyszyć partnerce nawet w codziennych czynnościach, rozmawiajcie, a to wszystko zaprocentuje i będziecie tworzyć szczęśliwą , spełnioną rodzinę.

X