0
0.00 
Rodzinna impreza z niemowlakiem – o czym warto wiedzieć?

IMIENINY, URODZINY, JUBILEUSZ

Mamy, które mają już za sobą pierwszy rok z dzieckiem, prawdopodobnie powiedzą, że uczestnictwo w jakichkolwiek imprezach nie jest w pełni satysfakcjonujące. Niemowlak jest absorbujący. Nie można swobodnie wyluzować się, zjeść spokojnie posiłku, czy porozmawiać. Obecność na niektórych imprezach jest niestety konieczna. Jak przygotować się do takiego wyjścia?

ODPOWIEDNI UBIÓR

Chodzi oczywiście o strój dla dziecka i matki. Wszystko zależy od pory roku, ale także i wieku dziecka ( uściślając – liczby miesięcy). Na zwykłe, domowe imprezy nie musimy ubierać się szykownie. Długie, powłóczyste suknie zostawmy na wesela . Jeśli kobieta karmi dziecko piersią, to najlepiej sprawdzi się zwiewna sukienka lub bluzka z dekoltem, aby bez zbędnych problemów nakarmić dziecko . W przypadku kiedy niemowlak już raczkuje, albo stawia pierwsze kroki, to zdecydowanie należy unikać mini spódniczek – powodu nie trzeba chyba wyjaśniać. Kobieta po porodzie nie przywiązuje dużej wagi do swojego wyglądu, skupiając się na dziecku . Wyjście do szerszego grona jest idealnym powodem, aby pomyśleć chociaż na chwilę o sobie i poczuć się ponownie elegancką kobietą.

CO DLA DZIECKA ?

Kwestia ubioru niemowlaka była już niejednokrotnie przerabiana. W dużym skrócie. Weźmy pod uwagę porę roku i temperatury. Jeśli dziecko już raczkuje, należy mu to ułatwić. Elegancka sukienka będzie świetna, ale jedynie na rozpoczęcie imprezy. Kolorowe body ze śmiesznym nadrukiem albo body z imieniem, plus rajstopki będą najlepszą opcją na kontynuację imprezy, oraz chęć zademonstrowania swoich umiejętności. Jeśli koniecznie chcemy, aby dziewczynka przez całą imprezę wyglądała zjawiskowo, to wybierzmy krótką tiulową spódniczkę, która nie będzie plątała się pod kolankami dziecka. Z chłopcami nie ma większego problemu, zawsze będą prezentowali się znakomicie w eleganckim komplecie – klasyczne białe body niemowlęce z nadrukowaną muszką lub krawatem + czarne bezuciskowe spodnie.

ROZPOZNANIE TERENU

Impreza w większym gronie to ciekawe doświadczenie dla dziecka – nowe twarze, nowe głosy, nowe zachowania. Nadmiar emocji będzie dla niemowlaka męczący. Jeśli jest taka możliwość, to powinniśmy porozmawiać wcześniej z gospodarzem czy zapewni nam cichszy kącik, w którym będzie można dziecko przebrać, nakarmić i położyć do snu. Wiadomo ze z braku możliwości, wystarczy do spania wózek, może mniej komfortowy, ale zawsze to jakaś alternatywa. Imprezy z malutkim dzieckiem są niestety uciążliwe dla każdej ze stron. Ale także nie ma potrzeby rezygnowania z nich. Być może akurat dziecku spodoba się harmider i nowe otoczenie, i pobyt z nim wcale nie będzie odczuwalny jako uciążliwy. A jeśli rodzina, do której wybieracie się, odwiedziliście już nie raz – dziecko będzie czyli się swobodnie i nie ma potrzeby martwienia się na zapas.

„O JAKIE SŁODKIE MALEŃSTWO „

Pojawienie się na imprezie bobasa, czasem może przyćmić samego solenizanta czy jubilata. Rodzice muszą być przygotowani na szereg pytań, rad i wskazówek, zwłaszcza od starszego pokolenia. Najwięcej jednak uwag będą prawdopodobnie wygłaszać babcie, nieskrępowane i przekonane o swej nieomylności. Są to zachowania normalne, w nadmiarze może trudniejsze do akceptacji, ale w granicach tolerancji. Inaczej ma się rzecz , kiedy te wszystkie ciocie i babcie chcą dotykać maleństwo, podawać z rąk do rąk i całować. Rodzice – macie pełne prawo i przyzwolenie powiedzieć „NIE „i zabronić takiego postępowania. Chodzi o względy higieniczne i zdrowotne. Wasza uwaga niech będzie wyrażona kulturalnie acz stanowczo. Wiadomo, że niewskazanym jest zamknięcie dziecka w ” szklanej, ochronnej bańce „, ale świadomie wystawianie go ku zastępom bakterii, jest mało odpowiedzialne. Sami dbamy co chwila o czystość w domu, higienę. Ludzie na co dzień nie mają nawyku częstego mycia rąk. Dlatego nie zastanawiajmy się czy ciocia myła dłonie, czy też przed chwilą głaskała psa lub kota. Jeśli jednak nie chcemy nikogo urazić i boimy wyrazić swój sprzeciw, to trzymajmy niemowlaka na własnych rękach, aby nikogo nie kusiło, tulenie go i obcałowywanie.

„NO PRZECIEŻ JUŻ CHYBA NIE WYCHODZICIE?!”

Kto tego nie przerabiał. Czas opuszczenia imprezy od zamiaru do wykonania zajmuje Wam dwie godziny? – standard. Kobiety są stanowcze pod tym względem. Najgorzej jest jednak z mężczyznami, którzy po alkoholu zatracają umiejętność samodecydowania. Z jednej strony chcecie taktownie opuścić przyjęcie, A z drugiej macie zamiar jedną ręką udusić szwagra, który po raz dziesiąty usadza przy stole waszego męża, A drugą właśnie jego, bo nie umie powiedzieć „nie „. Panie posiadają jednak w rękawie asa, jakim jest niemowlak, który je i kładzie się spać o określonej godzinie. W większości przypadków prawdopodobnie to zadziała. Rodzina też być może zrozumie, że musicie wcześniej opuścić imprezę i nie będzie Wam robiła trudności. Przetrzymywanie dziecka ze snem, niekoniecznie przynosi spodziewane rezultaty. Zazwyczaj jest właśnie odwrotnie, dokładając do tego rozdrażnienie, marudzenie i płacz. Pobyt z dzieckiem na uroczystości musimy dostosować do potrzeb dziecka lub ewentualnie pomyśleć o opiece dla maluszka w postaci babci lub innej zaufanej osoby, która będzie czuwać nad maleństwem gdy rodzice zechcą kontynuować zabawę dalej.

DOBRZE SIĘ BAWCIE

Od czasu do czasu można sobie pofolgować i nieco odpuścić swój zaplanowany rytm dnia. Ni się nie stanie jeśli dziecko pójdzie spać bez rytualnej kąpieli, jeśli spróbuje kawałek ciasta lub skosztuje restauracyjne jedzenie – wszystko w granicach rozsądku jest wskazane. Dziecko w ten sposób poznaje świat, a im starszy maluch tym wszelkie okazje do wyjścia z domu i zabawy będą je cieszyć coraz bardziej.

X