0
0.00 
Sen niemowle
Jak przygotować dziecko do snu? Prawidłowy sen niemowlaka

KILKA SŁÓW O ŚNIE

Każdy rodzic wie, jak ważny jest sen dla rozwoju dziecka, począwszy od narodzin. W pierwszych tygodniach życia niemowlaki głównie śnią, z przerwami kiedy to nie pozwalają spać rodzicom. Im dziecko starsze tym godziny snu i drzemki normują się, A potem przechodzą jedynie w godziny wieczorne i nocne. Czasem potrzeba kilkunastu miesięcy, aby dziecko przespało całą noc. Z pewnością wiedzą o tym kobiety, karmiące piersią dłużej jak rok, dla których nocne pobudki stały się normą i nie są odczuwalne jako uciążliwe. Każdy niemowlak jest inny. Niektóre przed ukończeniem roku już z powodzeniem przesypiają całą noc, A inne wstają co kilka godzin. Budzą się z potrzeb emocjonalnych – poczucia bliskości i pewności, że nie są same, A także fizycznych – głodu lub dużego dyskomfortu w pieluszce . Starsze dzieci również czasami budzą się w nocy. Co można zrobić, aby zapewnić dziecku przyjemny i spokojny sen ? Zobaczmy

ODPOWIEDNIA TEMPERATURA

Wszystkie poradniki, broszurki, książki dla rodziców podają, że idealna temperatura do spania to 20 – 21 stopni Celsjusza. Może się nam wydawać ona zbyt niska. Wiadomym jest, że w okresie letnim nie mamy zbyt dużego wpływu na obniżenie temperatury. Klimatyzatory przy małych dzieciach odpadają. Zatem pozostaje nam jesień, zima i wczesna wiosna, kiedy możemy sami sobie ustalić temperaturę w domu czy mieszkaniu. Nie popadajmy w paranoję. Jeden stopień więcej z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Aby upewnić się, że dziecku nie jest zbyt ciepło, wystarczy dotknąć główki lub karku. Jeśli nie jest spocone – wszystko jest w normie. Ważnym jest regularne wietrzenie sypialni albo pokoju , w którym kładziemy dziecko spać. W zimę nie wychładzajmy za nadto pomieszczenia, albo zróbmy to długo przed snem, aby temperatura unormowała się. Jeśli jednak w domu jest zbyt chłodno lub za ciepło, trzeba dziecko odpowiednio ubrać do snu. Co zatem zakładamy?

JAKIE UBRANKA DO SNU

Jeśli mamy w domu noworodka to na pewno zdążyłaś wyposażyć się w pełną wyprawkę dla noworodka. Najlepiej na nocną porę sprawdza się pajac. Nie trzeba go zdejmować tak jak śpioszków przy zmianie pieluszki. Nigdzie się nie podwija, każda część ciała jest zasłonięta. Zapinany na zatrzaski. Trochę trudności może nam sprawić pajac, którego zapięcie biegnie tylko od jednej nóżki. Jeśli niemowlak jest jeszcze malutki i nie kopie nóżkami, ubranie takiego pajaca, nie sprawi nam problemu. Jednak kilkumiesięczny maluch, który odkrywa, że nóżki można zjadać, można nimi kopać i wymachiwać… tu musimy wejść na wyższy level. Trzeba trochę się nagimnastykować, czasem kilka minut, aby włożyć jedną nóżkę, pilnując jednocześnie drugiej, aby nie uciekła i wszystko zapiąć. Trening czyni mistrza. Przy niemowlaku praktyczne do snu mogą się okazać body niemowlęce, latem Body z krótkim rękawem będzie wystarczającym strojem do snu. Zimową porą body z długim rękawem wystarczy połączyć z półspiochami.

A CO DLA STARSZEGO DZIECKA

Roczne i kilkuletnie dzieci śpią natomiast w piżamkach. Nadal trzeba pamiętać o tym, że dziecko nie wie jeszcze jak posługiwać się kołderką czy kocem. Odkryte ramionka czy nóżki może i są na początku ciepłe, ale ciało oddaje swoją temperaturę, zwłaszcza zimą. Możemy sprawdzić to sami na sobie, kiedy wydaje nam się, że noc jest bardzo ciepła, odrzucamy na bok przykrycie, A za kilka godzin budzi nas uczucie chłodu. Piżamy dziecięce składające się z góry i dołu są ciepłe i przyjemne w dotyku. Jednak to nie ich jedyne zalety. Piżamki dla najmłodszych są dedykowane pod gusty dzieci, a nie rodziców. Starsze pociechy mają już swoje ulubione postaci bajkowe albo zamiłowania. Chłopcy lubują się w traktorach, samochodach lub koparkach. Dziewczynki w lalkach, zwierzątkach i fantastycznych postaciach. Sklepy prześcigają się z pomysłami na wzory. Wesołe, kolorowe i śmieszne piżamki stały się świetnym pomysłem na prezent świąteczny lub urodzinowy. Dziecko wiedząc, że ma piżamę ze swoim ulubionym bohaterem albo imieniem, chętniej będzie ubierało się po kąpaniu, a być może wieczorne usypianie dla opornych stanie się krótsze i przyjemniejsze. Piżamka z imieniem dziecka może się okazać nieodłącznym elementem każdego wieczoru, dlatego warto też pytać dzieci i wspólnie wybierać stroje.

WIECZORNE RYTUAŁY

Jest wiele publikacji i badań, mówiących o tym , jak często powinno kąpać się dzieci. Jedno rodzice robią to codziennie, inni natomiast co drugi dzień. Faktem jest, iż woda ogólnie wysusza skórę . Ale na rynku jest cały arsenał płynów, żeli, olejków, balsamów do i po kąpieli. Wszystko zależy od własnych, określonych zasad, od czasu jaki rodzice mają czy pory roku. Wiadomo że przy kilkorgu dzieciach, codzienna kąpiel każdego z nich, może być uciążliwa. Ale też nie położymy spać dziecka, które wróciło z piaskownicy, z czarnymi kolanami i nogami. Wieczorna kąpiel lub mycie dziecka jest początkiem określonych i następujących po sobie czynności, które od pierwszych miesięcy, mają mówić i sugerować dziecku, że coś dzieje się cyklicznie i ma swoje następstwa. Kąpiel –> olejek, masaż –> ubieranie. Maluch uczy się, że niedługo położy się do łóżka, gdzie być może czeka ulubiona maskotka, lampka nocna obok i książeczka. Nie oczekujmy, że roczne dziecko grzecznie położy się, wysłucha całej bajki i zaśnie. Wszystko przyjdzie z czasem. Dopiero starsze dzieci są w stanie skupić na czymś dłużej uwagę. Bardzo ważne jest wyciszenie dziecka przed snem. Pobudzone dzieci będą miały problem z zaśnięciem. Dlatego unikajmy szalonych zabaw, ściszmy odbiornik telewizyjny i pozwólmy, aby maluch, odebrał te czynności jako sygnał do snu. Z czasem każdy rodzic nauczy się jak woli zasypiać dziecko, czy a rękach jeśli jest małe, czy później przytulone do kogoś lub czegoś. Usypianie w miarę stałych godzinach, pozytywnie wpłynie na organizm dziecka. Daje mu poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wie co je czeka ,A nie jest to niepewne oczekiwanie. Od pierwszych dni przestrzegajmy mądrego i zrównoważonego snu naszych pociech. Będzie to miało pozytywne następstwa na całą ich przyszłość.

X