0
0.00 
Pielęgnacja niemowląt – jak zadbać o skórę swojego malucha?

Skóra niemowląt jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Właśnie dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Dzięki odpowiednim kosmetykom i rytuałom higienicznym łatwiej zadbać o skórę maluszka. Choć wspomniane czynniki są niezbędne, to warto zwrócić uwagę także na to, w co ubieramy nasze dzieci. Jakość ubrań również ma wpływ na ich skórę. Jak więc wygląda odpowiednia pielęgnacja najmłodszych lokatorów naszych domów?

Kosmetyki dla niemowląt – aktualne trendy w pielęgnacji dzieci 

Z roku na rok coraz więcej dawnych metod pielęgnacji dzieci odchodzi do lamusa. To dlatego, że na całym świecie stale prowadzone są badania dotyczące pielęgnacji skóry już od pierwszych dni życia dziecka. Dzięki temu dziś wiemy jak zminimalizować ryzyko chorób skóry, czy też alergii. W takim razie czas na aktualizację.

Kąpiele – nie zmywaj bariery lipidowej

Dawniej noworodki były kąpane codziennie, od razu po powrocie do domu. Obecnie zaleca się relaks w wanience nie częściej niż co dwa dni. Dlaczego? To proste, im częstsza kąpiel, tym częściej zmywane są dobre bakterie.

Wśród fali kosmetyków dostępnych na rynku najlepiej wybierać te delikatne, naturalne pozbawione barwników, silikonów i parabenów.

Dobór odpowiednich kosmetyków to jeden z kluczowych elementów pielęgnacji dzieci, dlatego dobrze dobieraj zarówno te do kąpieli, jak i te stosowane tuż po jej zakończeniu.

Obserwuj skórę swojego dziecka! Kiedyś pielęgnacja po kąpieli sprowadzała się do posmarowania całego ciała maluszka oliwką, dziś z powodzeniem zastępują ją emolienty i balsamy nawilżające do ciała. To znacznie lepsze rozwiązanie, ponieważ kosmetyki te w przeciwieństwie do oliwki nie pogarszają rumienia, który występuje u niemowląt. Jednak jeśli Twoje dziecko nie ma żadnych zmian skórnych, możesz stosować oliwkę, w celu natłuszczenia jego delikatnej skóry. Sprawdza się ona szczególnie dobrze w pielęgnacji ciemieniuchy. Aby pozbyć się jej szybko, warto przemywać główkę dziecka codziennie.

Pielęgnacja dziecięcej pupy

Jeszcze tak niedawno pupy niemowląt były zabezpieczane ciężkimi kremami na odparzenia po każdej zmianie pieluszki. Dziś się tego nie robi. Dopiero w momencie, gdy skóra się zaczerwieni, można użyć odpowiedniego kosmetyku. Dzięki najnowszej formule pieluszki są lekkie i super chłonne, dlatego ciężko, aby skóra dziecka uległa odparzeniu.

Choć kąpiele dziecka nie są polecane codziennie, to przemywanie szczególnych miejsc narażonych na uszkodzenia naskórka należy przemywać dzień w dzień wilgotnymi chusteczkami lub wodą przegotowaną. Do takich rejonów należą:

  • Pachwiny;
  • Buzia;
  • Miejsca intymne;

Ubranka dziecięce – co mają wspólnego z pielęgnacją?

Choć mogłoby się wydawać, że ubranka dla niemowląt mają jedynie wartość estetyczną, to tak naprawdę mają również chronić skórę dziecka. Aby mogły spełniać się w tej roli, powinny zostać wykonane z najlepszej jakości bawełny, lnu lub innych naturalnych surowców. Tylko wtedy nie podrażniają delikatnej skóry dziecka. W naszym sklepie znajdziesz wiele takich ubranek. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:

Aby odpowiednio przygotować się na przyjście na świat maluszka, warto skorzystać z porad znajdujących się na naszym blogu. Znajdziesz tam praktyczny poradnik na to, jak skompletować wyprawkę dla malucha. Dzięki temu stworzysz wspaniałą garderobę, która pomoże Ci zatroszczyć się o skórę Twojej pociechy.

X