0
0.00 
Jak przygotować się do porodu
Jak przygotować się do porodu?

Zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu? W tym artykule podpowiadamy, co możesz zrobić, żeby ułatwić sobie ten przełomowy moment w Twoim życiu. Oczywiście, nawet codziennie wykonywane ćwiczenia, idealnie skompletowana wyprawka dla noworodka czy precyzyjnie rozpisany plan porodu nie zagwarantują Ci, że wszystko przebiegnie po Twojej myśli. Jednak wszystko to może znacznie ułatwić ten czas i sprawić, że poczujesz się pewniej. A wiadomo, że spokój – zarówno podczas ciąży, jak i narodzin dziecka – jest bezcenny! Weź więc głęboki oddech i przeczytaj, jak przygotować się do porodu naturalnego i przez cesarskie cięcie.

Psychiczne przygotowanie do porodu

Narodzinom dziecka, zwłaszcza pierwszego, towarzyszy ogromna radość, ale też strach. Lęk i stres mogą bardzo utrudnić przebieg porodu. Ból, nieplanowane cesarskie cięcie, trudności z karmieniem piersią – to najczęstsze powody niepokoju przyszłej mamy.

Jak przygotować się do porodu? Zacznij od głowy i swojego samopoczucia psychicznego. Pamiętaj, że ból porodowy to tak naprawdę jedyny ból, który ma sens. Choć charakteryzuje się dużą intensywnością, jego efektem jest pojawienie się na świecie nowego człowieka! Psychiczne przygotowanie do porodu to także relaks. Nie żałuj go sobie podczas ciąży! Kolejne ubranka niemowlęce zakupy z myślą o dziecku są ważne, ale zadbaj też o chwile wyciszenia. Medytacja, ćwiczenia oddechowe, joga, łagodna muzyka – wypróbuj te pomysły!

Jak przygotować się do porodu naturalnego?

Rzetelne przygotowanie daje poczucie spokoju. Dlatego z wyprzedzeniem zastanów się nad wyborem szpitala oraz położnej i zastanów się, czy chcesz, żeby ojciec dziecka towarzyszył Ci w tym wydarzeniu. A może wolisz, by był przy Tobie ktoś inny? Decyzja należy do Ciebie, pamiętaj tylko, żeby wcześniej sprawdzić, jakie zasady panują w danej placówce medycznej. A jeśli chcesz rodzić w domu, znajdź położną, która Ci w tym pomoże i spotkaj się z nią przed porodem.

Co jeszcze jest ważne? Dowiedz się więcej na temat znieczulenia porodowego. Zapytaj swojego lekarza, czy nie ma przeciwskazań do tego, żeby Ci je podać i sprawdź, z jakich metod łagodzenia bólu porodowego możesz skorzystać. Zapisz się do szkoły rodzenia, w której nauczysz się przydatnych technik oddechowych, poznasz ćwiczenia ułatwiające poród i zdobędziesz wiedzę, która przyda Ci się nie tylko podczas narodzin dziecka, ale również w połogu.

Jak przygotować się do porodu przez cesarskie cięcie?

Jeśli masz zaplanowane cesarskie cięcie, nie musisz przyswajać technik oddechowych ułatwiających poród, ale – o ile nie ma do tego przeciwskazań – nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Wybierz treningi przeznaczone dla kobiet w Twoim stanie oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy – mocno obciążone w ciąży.

Jak przygotować się do porodu przez cesarskie cięcie? Zorientuj się, kiedy powinnaś zgłosić się do wybranego przez Ciebie szpitala – w zależności od placówki, trzeba przyjść do niej wieczorem w dzień poprzedzający operację lub rano tego samego dnia, kiedy ma odbyć się poród. Pamiętaj, że powinnaś być na czczo!

Nie zapomnij o rzeczach dla siebie i wyprawce dla dziecka!

Nocna koszulka dla mamy – a najlepiej dwie – wkłady poporodowe, podkłady jednorazowe, podpaski, dokumenty, laktator, ręcznik, kosmetyczka, woda: te rzeczy na pewno powinnaś włożyć do torby do szpitala. A jakie akcesoria dla dziecka i ubranka niemowlęce sobą zabrać? Spakuj kilka par bodziaków. Możesz też zdecydować się na piżamy dla dzieci – na przykład o fasonie pajacyka. Oprócz tego przydadzą się spodenki dla niemowląt lub półśpiochy, kaftanik, skarpetki, czapeczka, pieluchy i nawilżane chusteczki. Pamiętaj, że lepiej zabrać mniej rzeczy – jeśli czegoś Wam zabraknie, ktoś dowiezie Ci to do szpitala.

W ubranka dla niemowląt zaopatrzysz się w naszym sklepie internetowym. Zachęcamy Cię też do przejrzenia pozostałych działów Moocha.pl. To tutaj znajdziesz spódniczki tiulowe dla niemowląt, codzienne body niemowlęce, body na chrzest i wiele więcej.

X